חיפוש
  • Sani Ziv

בנק ישראל וסקטור ההיי טק הצילו את דירוג האשראי של ישראל

חברת הדירוג S&P הודיעה ביום שישי שתשאיר את דירוג האשראי של ישראל של AA- הודות לעודפים במאזן הסחר, החוב הנמוך של ישראל, השקל החזק והיציבות הפיננסית. בחירות נוספות ואי העברת התקציב עלולים להוביל להורדת דירוג


14 בנובמבר 2020 | סני זיו

בחברת הדירוג S&P, אחת משלוש חברות הדירוג המובילות, הודיע על החלטה להשאיר את הדירוג של ישראל ברמה של AA- עם אופק "יציב". גם חברת הדירוג מודיס, אחת משלוש חברות הדירוג המובילות, החליטה לפני שבועיים להשאיר את אופק הדירוג של ישראל על דירוג "יציב", זאת לאחר שבחודש אפריל 2020 הפחיתה את אופק הדירוג מ"חיובי" ל"יציב". מודיס מדרגת את ישראל בדירוג של A1 (עם אופק "יציב") לעומת S&P שמדרגת את ישראל ברמה אחת גבוהה יותר של AA- (עם אופק "יציב") ופיצ' שמדרגת את ישראל בדומה למודיס A+ ("יציב").


חברות הדירוג בוחנות היבטים רבים של המדינה הנבחנת, ומתייחסות למספר גדול מאוד של מדדים כלכליים ואחרים ביניהם מאפייני החוב הממשלתי, מאפייני המשק, סחר חוץ, סביבה מוניטרית, תקציב הממשלה והיבטים פוליטים וחיצוניים. בסך הכל, התנאים המאקרו כלכליים של המשק הישראל טובים באופן יחסי. לישראל עודף גדול במאזן התשלומים, מטבע יציב וחזק, שיעורי אינפלציה נמוכים ומערכת בנקאות שמרנית. בחתך הגירעון אומנם ישראל מדורגת במקום גרוע בהשוואה בינלאומית עם גירעון חזוי של 13% מהתוצר אולם, החוב הממשלתי (והציבורי) נמוך יחסית למדינית המפותחות (צפוי להגיע ל-77% בסוף השנה) מכיוון שישראל נכנסה למשבר גם חוב נמוך יחסית.


חשוב לציין שתהליך הדירוג הוא בחלקו הגדול יחסי, כלומר ביצועיה של ישראל מושווים לביצועים של מדינות דומות לקבוצת הייחוס שלה. בקבוצת הייחוס שלנו מבחינת דירוג האשראי נמצאות מדינות כגון: אסטוניה, דרום קוריאה, מלטה, מקסיקו, סלובניה, סלובקיה, פולין, צ'ילה וצ'כיה ומצבה של ישראל טוב יחסית.

אי העברת תקציב 2020, העובדה שישראל מתנהלת עם תקציב 2019 בתוספת "קופסאות" והסיכוי הגבוה שישראל תתנהל לאורך שנת 2021 עם תקציב 2019 היו אמורים להוביל להפחתת אופק הדירוג של ישראל לשלילי (לא היה צפוי שינוי בדירוג) . ניראה, שחברות הדירוג ימתינו לאישור תקציב 2021, לפני קבלת החלטה לגבי אופק הדירוג כאשר אישור תקציב 2021 בתחילת 2021 עשוי למנוע הורדת אופק הדירוג ואילו בחירות נוספות ואי העברת התקציב עלולים להוביל להורדת דירוג. .

18 צפיות0תגובות

הרשמו לניוזלטר

info@macro-analytics.co.il

החשמל 33, תל אביב 6511707

  • Twitter - White Circle
  • LinkedIn - White Circle

צור קשר

© 2020 כל הזכויות שמורות למאקרו אנאליטיקס

  • White Twitter Icon
  • White LinkedIn Icon