חיפוש
  • Sani Ziv

דרושה מדיניות כלכלית חדשנית

עודכן ב: 28 אוק 2020

על מנת לשמר את יציבות הבנקים וכן למנוע פשיטות רגל רבות לא יהיה מנוס מהתערבות של בנק ישראל או הממשלה בשוק זה ע"י מתן הלוואות מיידיות או ע"י רכישת הלוואות מהבנקים ע"י בנק ישראל

רז הדס וסני זיו | 7 ביולי 2020


בנק ישראל לא שינה את הריבית במשק וגם הקטע של ההכוונה לעתיד (Forward Guidance) בהודעה לא סיפק רמזים להפחתת ריבית נוספת או מעבר למדיניות של ריבית שלילית כפי שחלק מהאנליסטים צפו. למעשה, בנק ישראל לא שינה ולו אות אחת בהכוונה לעתיד ביחס להודעה הקודמת והמשיך להתחייב שהבנק המרכזי "ירחיב את השימוש בכלים הקיימים, כולל כלי הריבית, ויפעיל כלים נוספים, ככל שתעריך שהמשבר מתארך".


מה שבנק ישראל כן עשה, היה להשיק בפעם הראשונה תוכנית לרכישת אג"ח קונצרני. אג"ח ממשלתי הבנק רוכש מאז חודש מרץ אולם אג"ח קונצרני מעולם הבנק לא קנה. מובן שחוסר יציבות בשוק הקונצרני יכול לגרום לפגיעה קשה בכלכלה ולכן אספקת נזילות גם לשוק הקונצרני היא צעד בכיוון הנכון. לא בטוח שצעד זה יספיק בימים של הרחבת המגבלות ואפשרות של סגר נוסף. הנגיד הדגיש את בעיית הנזילות בשווקים ובייחוד את הקשיים התזרמיים של עסקים קטנים ובינונים ואף חידש את התוכנית המיוחדת להרחבת היצע האשראי הבנקאי לעסקים קטנים וזעירים. אולם בשלב זה, המערכת הבנקאית זהירה מאוד במתן הלוואות לעסקים קטנים ובעיקר לעסקים מסוכנים ומי שמנהל את המדיניות בנושא הינה הממשלה ובמיוחד משרד האוצר. האחרון פרסם היום את נתוני ביצוע התקציב לחודש יוני שמציגים ביצוע חלקי בלבד של התוכנית הכלכלית שבראשם מוצגת חוסר היכולות של הקרן להלוואות בערבות המדינה לספק תזרמים מזומנים מיידי לאותם עסקים שסובלים מהפגיעה הקשה ביותר בעקבות משבר הקורונה. על פי נתוני האוצר מתוך 28 מיליארד שקל בקרנות הסיוע סך הביצוע במזומן עמד עד עתה על 14 מיליארד שקל בלבד (כ-50%). בנוסף, התבססות על מנגנון של הלוואות בלבד יוביל, ככול שמשבר יתארך, לסגירת עסקים קטנים שאינם יכולים להתחייב על סכומים גדולים לטווח ארוך. מדיניות זו תוביל לסגירת עסקים פיטורי עובדים, הקטנת השקעות והחרפת המיתון.


בנק ישראל מעדכן את תחזית הצמיחה של 2020 כלפי מטה לצמיחה שלילית של 6%, אך בכל זאת לא הוריד את הריבית אם כי הותיר לו אפשרויות להורדת ריבת נוספת בהמשך. אפשרות של ריבית שלילית בישראל נראית על הנייר קיצונית אך ננקטה בעת המשבר של 2008 בארצות הברית. גם רכישת הלוואת מסוכנות שמחזיקים הבנקים המסחריים ע"י הבנק המרכזי היא אופציה שנוסתה בהצלחה בארה"ב בעת המשבר של 2008 (למרות שספגה ביקורת מצד פעילים חברתיים). מדניות כזאת חייבת להישקל במצב העניינים הנוכחי מכיוון שגם הבנקים חשופים לסיכונים רבים בעקבות הקורונה ולכן כאשר יכלו חברות רבות להגיע להליכי חדלות פירעון הבנקים ידרשו להציג הפרשות כבדות בגין החברות הללו. על מנת לשמר את יציבות הבנקים וכן למנוע פשיטות רגל רבות כנראה שלא יהיה מנוס מהתערבות של בנק ישראל או הממשלה בשוק זה ע"י מתן הלוואות מיידיות או ע"י רכישת הלוואות האלה מהבנקים ע"י בנק ישראל.


כותבים:

סאני זיו https://www.linkedin.com/in/sani-ziv-09642910/

רז הדס https://www.linkedin.com/in/raz-hadas/61 צפיות0 תגובות

הרשמו לניוזלטר

info@macro-analytics.co.il

החשמל 33, תל אביב 6511707

  • Twitter - White Circle
  • LinkedIn - White Circle

צור קשר

© 2020 כל הזכויות שמורות למאקרו אנאליטיקס

  • White Twitter Icon
  • White LinkedIn Icon