חיפוש
  • Sani Ziv

תיקון "טכני" בתוצר ברביע ג' אבל התחזית הכלכלית קודרת

המשק נע ברביע השלישי על אדי הדלק של ההזרמות הממשלתיות וחסכונות עבר של הציבור כאשר שיעור האבטלה הגבוה, היעדר תקציב והמשך התחלואה (וההגבלות) יגבילו מאוד את פעילות המשק עד לחיסון האוכלוסייה. גם לאחר חיסון האוכלוסייה, החזרה לתעסוקה מלאה צפוייה להיות ארוכה ושוחקת.


16 בנובמבר 2020 | סני זיו

נתוני הצמיחה לרביע השלישי שפורסמו היום, הראו כצפוי על התאוששות מהירה ברביע השלישי (יולי – ספטמבר), בשיעור של 8.4% (38% במונחים שנתיים). התאוששות המשק החלה למעשה כבר בחודש מאי, עם היציאה (המהירה מידי) מהסגר הראשון. בייחוד הדברים אמורים בהוצאות לצריכה פרטית שבחלקן גם הושפעו מהיעדר אפשרות ליציאה לחו"ל ובגידול בייצוא סחורות ושירותים. הודות לצמיחה המהירה, התוצר ברביע שלישי היה נמוך ב-1.5% "בלבד" ביחס לתוצר ברבעון המקביל בשנה וב-2.6% ביחס לרבעון הרביעי של שנת 2019 (לפני משבר הקורונה). נתונים דומים התפרסמו לפני מספר שבועות לארה"ב (צמיחה של 7.4% לאחר התכווצות של 8.9% ברביע השני) ולאיחוד האירופי (צמיחה של 12.6% לאחר התכווצות של 11.8% ברביע השני).


הסגר השני שהחל ב-18 לספטמבר צפוי להשפיע על תוצאות הרביע הרביעי (בספטמבר היה מספר נמוך של ימי עבודה בעקבות החגים). הנתונים שיש בידנו כרגע, לחודש אוקטובר, הראו כי עוצמת הפגיעה במשק בעקבות הסגר השני היתה פחותה ביחס לסגר הראשון לאחר שעסקים רבים התאימו את פעילותם, למשל באמצעות עבודה מהבית, משלוחים וכד'. התייצבות התחלואה בשבועות האחרונים ברמה יחסית גבוהה והפתיחה ההדרגתית של המשק (בשלב זה), מונעים האצה מהירה בפעילות הכלכלית והצפי הינו לירידה חוזרת בתוצר ברביע רביעי עקב השפעות הסגר.


בהתאם לכך, אנו מעריכים כי ברביע רביעי התוצר יירד ב-4% (רבעוני) והתוצר השנתי (2020) צפוי לרדת ב-4.0%. אם רוצים להשוות את עוצמת המשבר הכלכלי בישראל למדינות אחרות, יש להשוות את נתוני התוצר לנפש (בישראל האוכלוסייה גדלה בקצב של 2% לשנה בעוד שבאיחוד האירופי ב-0.2% ובארה"ב ב-0.7% לשנה). בשנת 2020 התוצר לנפש בישראל צפוי לרדת בשיעור של 6.0%, שיעור הממקם את ישראל במקום ה-19 בקבוצת המדינות המפותחות נמוך משמעותית ממדינות כגון טוויאן (0%), קוריאה (2%-), דנמרק (4.6%-), ארה"ב (4.7%-) ואחרות. ישראל ממוקמת מעל מדינות אירופאיות עם אוכלוסייה מבוגרת שסגרו את המשק לתקופה ארוכה כמו בריטניה, צרפת, איטליה וספרד.


האם הנתונים האחרונים (לצד ההודעה של פייזר על פיתוח חיסון) מובילים להערכה אופטימית יותר להתפתחות המשק בשנה הקרובה? התשובה שלנו היא לא בהכרח. למעשה, יש מספר אינדיקטורים שלא חזרו עדיין לרמה בהם היו טרום המשבר. הבולטים בהם הם סקרי אמון הצרכנים וסקרי הציפיות במיגזר העסקי. שני הסקרים מראים על פסימיות גבוהה יחסית של צרכנים ויצרנים באשר להתפתחות התעסוקה והמכירות גם לשוק המקומי וגם לייצוא. פסימיות של צרכנים ויצרנים יוצרת מציאות תוך פיטורי עובדים (או אי גיוס) והקטנת השקעות. מדד נוסף הינו שיעור האבטלה שזינק במחצית הראשונה של חודש אוקטובר ל- 22.5%, קרוב ל-850 אלף מובטלים, והוא מצביע על בעייה ארוכת טווח בשוק העבודה. נכון, שחלק מהאבטלה נובעת מסגירת ענפי משק רבים (מסחר, מסעדות) וכאשר עסקים אלו ייפתחו חלק מהעובדים יוחזרו. אולם, עובדים רבים יימצאו את עצמם מחוץ למעגל העבודה למשך תקופה ארוכה, ועסקים רבים שנסגרו, אינם צפויים להיפתח מחדש. לסיכום ניתן לומר, שהמשק נע ברביע השלישי על אדי הדלק של ההזרמות הממשלתיות ועל חסכונות העבר של הציבור כאשר תהליכי ההתאמה למצב החדש צפויים להיות ארוכים ושוחקים גם אם חיסון אפקטיבי יתקבל במחצית השנייה של שנת 2021.


אתמול גם פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר שעלה ב-0.3% בהתאם לציפיות שלנו. קצב האינפלציה השנתי )12 חודשים אחרונים( ירד ל-0.8%- (לעומת 0.7%- בספטמבר) כאשר האינפלציה השלילית, מושפעת מירידת מחירי הדלקים (11.6%) החשמל (4.0%), המים לצריכה בייתית (2.3%) וסעיפים שאינם נמדדים כגון נסיעות לחו"ל (4.9%) והבראה ונופש (1.6%). ניתוח של מדד אוקטובר ממשיך להצביע על סביבת אינפלציה אפסית, אם כי למרות המשבר, אין עדות למצב דפלציוני (ירידת מחירים). בניכוי השפעות עונתיות, מחירי הדלקים והשפעות "טכניות" עלה המדד ב-0.1%.

סביבת האינפלציה תישאר נמוכה עם המשך התיסוף וירידה במחירי השכירות והנדל"ן. מנגד, מחירי הנפט צפויים לעלות ל-50 דולר לחבית וצפוייה עלייה במחירי הסחורות. ב-12 החודשים הבאים צפוייה אינפלציה של 0.7%. התחזית שלנו למדדים הבאים: נובמבר 0.1%-, דצמבר 0.1% והאינפלציה 12 חודשים קדימה 0.7%.

13 צפיות0תגובות

הרשמו לניוזלטר

info@macro-analytics.co.il

החשמל 33, תל אביב 6511707

  • Twitter - White Circle
  • LinkedIn - White Circle

צור קשר

© 2020 כל הזכויות שמורות למאקרו אנאליטיקס

  • White Twitter Icon
  • White LinkedIn Icon